X
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

שירות סומכות שיקומית בסל שיקום

שירות סומכות שיקומית בסל שיקום

שירות סומכות שיקומית הינו שירות מוכוון אדם אשר מטרתו לסייע בפיתוח עצמאות תפקודית מרבית בחיי היום-יום של מתמודד נפש, תוך תהליך של העצמת כוחותיו, יכולותיו ואמונתו של המתמודד בעצמו. שירות סומכות שיקומית מסייע למתמודד להגיע לתפקוד עצמאי ומיטבי, בהתאם ליכולותיו, כישוריו, רצונותיו ושאיפותיו האישיות וברגישות תרבותית.

באמצעות שירות הסומכות, ניתן מענה מקיף ומקצועי בהתאם לצרכים ולמטרות הייחודיות של כל מתמודד ובהתאם לסוג השירות לו הוא זקוק. עם כל מתמודד נבנית תכנית אישית אשר תורכב מהתחומים האלה:

הגברת מוטיבציה לפעילות יצרנית ובריאה: רבים מתוך מקבלי השירות מתקשים בגיוס מוטיבציה עצמית לפעילות היום-יומית. מטרת השירות עפ"י תפיסתנו היא כי הסומכים יעבדו עם המשתקמים בדרכים שונות על עידוד המוטיבציה לפעילות. יינתן דגש על חיזוקים חיוביים, עבודה על גישת הכוחות, חיפוש והגדרת משמעות אישית, טכניקות להנעה לקראת שינוי ועוד.

העצמה והגברת תחושת המסוגלות האישית והביטחון העצמי: אנו מאמינים כי למידה מהצלחות הינה אחד מגורמי המפתח המשפיעים על תחושת הערך והביטחון העצמי של האדם. בתמיכת וליווי הסומכים, המשתקמים יתנסו בפעילויות תפקודיות מגוונות, ועל ידי כך יפתחו עצמאות תפקודית וירכשו כלים ומיומנויות בהתנהלות היום-יומית. העבודה על מיומנויות אלה, בתהליך הדרגתי ובליווי הסומכים, תאפשר למידה מהצלחות קטנות אשר הופכות בתהליך הדרגתי להצלחות גדולות, ומתוך כך גם מחזקות את תחושת המסוגלות האישית והדימוי העצמי של המשתקם.

פיתוח מיומנויות תפקוד עצמאיות: אחד מתפקידי הסומכים הינו ללמד מחדש את המשתקמים מיומנויות חיים שנשכחו, או ללמד מיומנויות חדשות בשגרת יומם. אצל רבים מהאנשים המחלה פגעה ביכולות התפקודיות שלהם, כולל במיומנויות תפקוד בסיסיות שהיו להם לפני כן. לחלק אחר מתוכם חסרות מיומנויות בסיסיות בניהול משק בית, כיוון שחלו בגיל צעיר ולא הספיקו ללמוד אותן. העבודה עם הסומכים תסייע להם ללמוד מחדש מיומנויות אלה, ולהצליח לתפקד באופן מיטיבי ויצרני עבור עצמם ובני משפחתם.

פיתוח יכולת התארגנות בתפקוד יומיומי: אצל חלק מן המתמודדים, המחלה פגעה גם בחלקים קוגניטיביים המשפיעים על יכולת התכנון, הארגון, ניהול הזמן. הסומכים ילמדו את המשתקמים טכניקות הקשורות לסדר, ארגון, תכנון וקביעת סדרי עדיפויות. בתוך מיומנויות אלו נכללים גם ארגון וסידור הבית, עריכת רשימת קניות, תכנון לטווח קצר וארוך, ניהול תקציב, ניהול סדר יום ועוד.

קידום בריאות: פיתוח מודעות פעילה לשמירה על אורח חיים בריא ועל היגיינה אישית וסביבתית. תחום זה כולל גם מודעות לחשיבות הפעילות הגופנית, תזונה נכונה, בישול בריא, ניקיון הבית ועוד. הקניית מיומנויות לניהול עצמי ואחראי של המעקב הרפואי והטיפול התרופתי.

פיתוח עצמאות וביטחון מחוץ לבית: תחום זה כולל עצמאות בעריכת קניות, נסיעה בתחבורה ציבורית, התמצאות במרחב, הגעה עצמאית למקומות שונים, התמצאות בשירותי הקהילה ועוד. באמצעות העבודה עם הסומכים, המשתקמים ירכשו מיומנויות עצמאיות בתפקוד החוץ-ביתי, מתוך אמון וחיזוק הביטחון ביכולותיהם.

תיווך וסיוע בסנגור עצמי ומיצוי זכויות בקהילה: תחום זה כולל את הדרכת המשתקם לקראת מפגש עם רופא או פסיכיאטר וליווי פיזי למעקבים רפואיים בעת הצורך. כמו כן יילמדו מיומנויות תקשורת יעילה עם גופים שונים בקהילה, משפחה, חברים.

השתלבות בחיי הקהילה והחברה: שילוב בקהילה ובחברה הינו אחד מהגורמים המשפיעים ביותר על תהליך ההחלמה של האדם. לשם כך, הסומכים יסייעו למשתקמים להשתלב בתוך הקהילה שלהם ובתוך המסגרות חברתיות שהאדם יבחר לעצמו.

תמיכה בהשתלבות בתעסוקה: שירות סומכות שיקומית יכול לספק סיוע משני בתהליכי השתלבות במסגרות תעסוקתיות, ולהוות גורם תמיכה נוסף לשירותי השיקום התעסוקתי. להלן אפשרויות התמיכה: סיוע בקימה ובהתארגנות בבוקר, לקראת יציאה לתעסוקה. הדרכה וליווי בדרך לתעסוקה: בהליכה ברגל או בתחבורה ציבורית, עד לפיתוח עצמאות בדרך. ליווי, הדרכה ותמיכה בתוך המסגרת התעסוקתית: בהתאם לצורך, שהייה משותפת יחד עם המשתקם במהלך עבודתו, עד להשתלבות מיטבית. סיוע בהתארגנות בבית בחזרה מהתעסוקה: מאפשר למתמודד ליצור שינוי משמעותי של השתלבות בתעסוקה במקביל לשמירה על סדר יום מאורגן. מסייע במיוחד לאימהות מתמודדות המתקשות לשלב באופן מיטבי בין ניהול הבית להשתלבות בעבודה. תמיכה רגשית בתוך תהליך ההשתלבות בתעסוקה, המהווה שינוי משמעותי בחיי המתמודד. שמירה על היגיינה אישית ומראה חיצוני תואם– לסביבת העבודה.

שירות סומכות נוסף הינו: שירות סומכות ממוקד בסיוע בתפקוד אישי יומיומי: השירות מיועד למשתקמים אשר תפקודם הבסיסי לקוי ביותר על רקע מחלת הנפש או בנסיבות מיוחדות כגון: מחלה פיזית, פציעה, ומקבלים כבר שירותי שיקום אחרים וזקוקים לסיוע נוסף סביב מצבם. שירות זה הינו זמני וייחודי ומטרתו לסייע בתפקודי היום יום של המשתקם וכולל: השגחה, החלפת חומרי ספיגה ומצעים, סידור החדר, ליווי לטיפול רפואי, השגחה על נטילת טיפול תרופתי.

ידיד נפש שהיא עמותה לנפגעי נפש בישראל- מעניקה מגוון רחב של שירותי סל שיקום בהתאם לסל שאושר למשתקם, כל זאת תוך שאיפה לשקמו ולהשיבו לתפקוד בקהילה בה הוא מתגורר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן