X
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

גוש דן – פרויקטים ייחודיים

גוש דן – פרויקטים ייחודיים

מרחב גוש דן- מרחב של שיקום יצירתי, עם מקום למחשבה ויצירה אחרת מתוך כבוד לנפש האדם ולמה שמביאה אתה התמודדות עם תחלואה נפשית.

הצוות  מתאפיין בהון אנושי של אנשי מקצוע  מדיסציפלינות שונות אשר נותנים מענה ייחודי למשתקמים השונים ברחבי מרכז הארץ .

ההרכב הייחודי מאפשר התאמה מרבית לכל אחד ממקבלי השירות מתוך הבנה על השונות והייחודיות של כל אדם באשר הוא. מגוון התחלואות השונות איתם מתמודדים המשתקמים, מהווים עבורנו אתגר משמעותי של למידה הבנה וצניעות ללמוד מהם עצמם על הצרכים השונים שלהם ועל הדרך השיקומית בה הם רוצים לצעוד.

 עבור האוכלוסיות המיוחדות בנינו תכניות עבודה מותאמות, ואנו ממשיכים לדייק המענים השיקומיים בקהילה עבור האנשים שאנו מלווים.

במרחב ישנם פרויקטים ייחודיים ומגוונים כמפורט להלן:

התוכנית לקידום בריאות. רכזת: רותם שטרית

אנו דוגלים בהנחלת ערכים מקדמי בריאות וניהול אורח חיים בריא כחלק מפרויקט אורח חיים בריא בהובלת משרד הבריאות. מטרת התוכנית לסייע לאנשי הצוות ומתמודדים לאמץ עקרונות מקדמי בריאות.

החזון שלנו

אנו מתחייבים  להוביל תכנית קידום בריאות לעידוד אורח חיים בריא ופעיל, להנגיש תכני בריאות רלוונטיים, לקיים הדרכות שוטפות לצוותים המקצועיים ולייצר סביבה פיסית ונורמטיבית התומכת בהרגלי בריאות טובים.

מתוך התפיסה מקדמת הבריאות, אנו ממשיכים את שיתוף הפעולה עם אנשי מקצוע בתחומי הבריאות, התזונה ואורח החיים הבריא במסגרת מפגשים או צוותי עבודה משותפים, ישיבות צוות שעוסקות בנושא קידום הבריאות.

מטרתנו היא להפיץ ידע בסוגיות הנוגעות לבריאות, לתזונה, מניעת מחלות כחלק מקידום בריאות, ולספק לאנשי המקצוע כלים ויידע במטרה שיוכלו לעשות בהם שימוש מול המתמודדים אותם אנו מלווים.

תוכניות הבריאות שלנו נבנות לטווח רחוק ומותאמות לצרכים וליכולות של המשתקמים אותם אנו מלווים. המערך הכולל לוקח בחשבון פעילויות מיוחדות בחגים, עונות השנה, אירועי בריאות בינלאומיים ועוד.

התוכנית  תיתן ביטוי למגוון פעילויות מתוך תחומי הבריאות כגון, פעילות גופנית, תזונה, רפואה מונעת, מין בטוח, בטיחות בבית ומחוצה לו, התמודדות עם לחצים וניהול משברים.

כחלק מהתוכנית השנתית לשנת  2021  תצא לפועל יוזמה יצירתית של בישול בריא. סדנא מקוונת בשיתוף מתמודדים ואנשי צוות. בסדנא נחשף לעקרונות הבישול הבריא, נלמד ונכיר את הערכים התזונתיים של מאכלים שונים, נבנה תפריט מאוזן ועשיר, נכיר את סימוני המזון ונציג חלופות בריאות למאכלים שלרוב אנחנו בוחרים לאכול, נלמד כיצד אפשר לשנות הרגלי תזונה בצורה יעילה ומבוקרת, ונהנה מלמידה משותפת וחווייתית ובעיקר טעימה ובריאה.

פרויקט שיקום דרי רחוב. רכזת: ג'סיקה הלוי

ה״אני מאמין שלנו״

צוות ״שיקום דרי רחוב״ מאמין במתן יחס שוויוני לכל אדם, בשוויון הזדמנויות ושוויון סטטוס כדי לשפר את מצבו הנפשי, התעסוקתי, החברתי והשיקומי. לכן אנו מעניקים בתחילת השירות ליווי אינטנסיבי וייחודי לדרי רחוב המתמודדים עם מחלת נפש, במטרה לרכוש את אמונם כדי שישתלבו בשירות שלנו ככלל המשתקמים אשר אנו מלווים. 

הפרויקט החל לפעול בשנת 2017 בשיתוף פעולה בין משרד הרווחה- היחידה לדרי רחוב לבין אגף השיקום בבריאות הנפש של משרד הבריאות ובהובלת רכז סל שיקום במחוז ת"א 1- גיא אלמוג.

דרי רחוב המתמודדים עם מחלת נפש, זכאי סל שיקום מופנים לשירותינו דרך היחידה לדרי רחוב של הרווחה, עמותות המטפלות בדרי רחוב, בתי חולים וזאת לאחר ועדה סל שיקום.

מה המטרה שלנו?

המטרה היא קודם כל לדאוג למיצוי זכויות  להם זכאים דרי רחוב, לסייע להם במציאת דיור (דיור עצמאי, או דרך הוסטלים לדרי רחוב) ולהעניק לדרי רחוב את הליווי הכוללני והאינטנסיבי אשר מעניקים ב״ידיד נפש״ לכל המתמודדים אשר נמצאים בשירות. לאחר השלב הראשוני של מציאת דיור ומיצוי זכויות, הצוות מתגייס לכתיבת תכנית שיקום בהתאם ליכולות המשתקם, ומתחילים בעבודה שיקומית אינטנסיבית משותפת.

מה ייחודי בפרויקט הזה?

הפרויקט מחייב שיתוף פעולה עם היחידה לדרי רחוב, כדי שנוכל לדאוג שהמשתקמים שלנו יקבלו גם את הזכויות המגיעות להם מטעם משרד הרווחה, וזכויות בסל שיקום ומשרד הבריאות. 

״ידיד נפש״ הכשיר צוות מקצועי וייחודי לליווי משתקמים בפרויקט דרי הרחוב, צוות דובר רוסית, צרפתית, אנגלית, מתוך ראייה והבנה כי רבים מדרי הרחוב המופנים אלינו דוברים שפה זרה.

בדרך כלל, הצוות עובד בשיתוף פעולה עם הצוות הפסיכיאטרי במרפאת הרבי מבכרך: המחלקה לתחלואה כפולה ומחלקת מבוגרים). 

 שירות מותאם לקהילה הלהט"בית. רכז התכנית: שולי כתב

ה"אני מאמין" של השירות:  מתן מענה שיקומי לכל אדם באשר הוא אדם, ולזהות אשר מגדירה אותו, כפי שהוא רוצה להיות,

אנו ב:ידיד נפש" נותנים מענה שיקומי למתמודדים מבריאות הנפש אשר משתייכים לקהילה הגאה בפריסה ארצית- הומואים, לסביות, ביסקסואלים, טרנסג'נדרים, קווירים.

משנת 2018, הקמנו את השירות לקהילה הלהט"בית מתוך אמונה כי יש להרחיב את מתן השירותים לאוכלוסיות מגוונות ולסייע לאותם אינדיבידואלים להגשים את עצמם ואת הזהות הלהט"בית שלהם. בשנים האחרונות אנו רואים איך מושג השיקום מתרחב מעבר לתפקודי ADL אל מימוש עצמי, זהות והשתייכות חברתית. מעבר למתן השירותים הקיימים בחברה שלנו, אנו שואפים להיות ארגון אשר מהווה מוקד עליה לרגל עבור הקהילה הלהט"בית, כלומר, קבוצת השתייכות. בנוסף, אנו מציעים שירות רגיש למשתקמים שמשתייכים לקהילה הלהט"בית, קבוצות טיפוליות ושיקומיות, מדריכים שיקומיים להט"בים, הכשרה והדרכה מוכוונת להט"ב לאנשי מקצוע, ידע מקצועי ועדכני בתחום, רגישות למאפיינים של האוכלוסייה הגאה והתרחבות שיקומית לאזורים פריפריאליים.

בתהליך ההחלמה של מתמודדים מבריאות הנפש אשר משתייכים לקהילה הלהט"בית, אנחנו רואים בצורה בולטת את מרכיב הסטיגמה העצמית כמשוכה בהתקדמות אל עבר החלמה והגעה לעצמאות. כאשר הסטיגמה העצמית מבוססת על דעות מוטעות, מיתוסים וסטיגמות חברתיות. כמו למשל: "הומואים אינם יכולים להיות הורים", "מתמודדים מבריאות הנפש אלימים". אמירות אלו באות לידי ביטוי בחברה, בפוליטיקה, בעיתונות, בסרטים ובתרבות וצובעות את התודעה החברתית בנוגע לעתיד של מתמודדים מבריאות הנפש אשר משתייכים לקהילה הגאה. אנו נלחמים בסטיגמה החברתית המופנית כלפי אוכלוסיות אלו, ומכנים זאת "הארון הכפול". קיים חוט המקשר בין תהליך של יציאה מהארון לבין התמודדויות של אנשים עם מוגבלויות נפשות. בשני אלה, המראה החיצוני אינו מסמן מידית את האופן שבו אדם תופס את זהותו. זהו ארון המשלב בתוכו דינמיקה מורכבת ביצירת אנלוגיות בין זהויות חברתיות.

קבוצת הדגל של ידיד נפש מתמקדת בסוגיית ה"ארון הכפול"- NECT. כלי ה NECT נלמד בבית הספר הארצי לשיקום, כבר שנים רבות, אך אנו הראשונים להתמקד בסטיגמה העצמית בהקשר של ה"ארון הכפול". מטרת הקבוצה הינה להפחית את הסטיגמה העצמית בקרב מתמודדים מבריאות הנפש אשר משתייכים לקהילה הגאה ולאפשר את הרחבת הסיפור האישי והגברת הכוחות על ידי הפחתת הסטיגמה העצמית.  אנו עדים לכך, שהסטיגמה העצמית המופנמת, היא סימפטום חברתי ואינה קשורה למאפיין של נטייה מינית או סימפטום של התמודדות נפשית.

טיפול מותאם תרבות לקהילה האתיופית. רכזות: רותם שטרית, אלמיטו יצחקי.

התפיסה העומדת מאחורי המונח "כשירות תרבותית" היא כי אנשים המגיעים מתרבויות שונות, תופסים את הגורמים לחולי ואת דרכי הטיפול הנדרשים באופן שונה מאנשים אחרים ואף מהמטפלים.

אבחון וטיפול נפשי בסביבה רב תרבותית הולכים וצוברים הכרה כתחום מורכב ומאתגר המצריך מאתנו המטפלים ידע, מודעות וכלים ייחודיים. עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ופסיכיאטריים מובילים בתחום מבינים את המשמעויות הנוגעות להבדלים החברתיים והתרבותיים בין המטפל והמטופל, את האתגרים בטיפול הנוגעים להבדלים לשוניים, תרבותיים ודתיים ואת העובדה כי תסמונות ומחלות נפשיות עשויות ללבוש אופי שונה בחברות שונות. בכל קהילה, ביטויי המצוקה הנפשית מובעים בדרכים שונות, במישור הגופני, ההתנהגותי, החוויתי והבין אישי.  בעבודתנו עם הקהילה האתיופית, אנו מכירים את  הפרשנות האפשרית לאותן הפרעות גופניות, וערים למשמעויות החברתיות-הנפשיות האפשריות, לדוגמה: תופעת ה"זאר" תסמונת שבה ישות על- טבעית חודרת לגופו של אדם ושולטת בו.

אלמיטו יצחקי, מתאמת השיקום המלווה מתמודדים מהקהילה קיבלה את המקום  של המומחה, יחד אנו חוקרים את הקהילה, לומדים ומגיעים לתובנות על סיטואציות פסיכו-סוציאליות מורכבות. חלק מהמשאבים ומקורות הידע שלנו כוללים אנשי רווחה  בעלי מיומנויות לשוניות ותרבותיות ייחודיות, וגם התייעצויות עם עובדים בארגונים קהילתיים כגון שוטר קהילתי ועוד…

אנו במרחב גוש דן רואים את המודעות ההולכת וגדלה בצורך ברגישות תרבותית ובהבנת הרקע התרבותי של המטופלים שלנו מהקהילה כמקדמי טיפול טוב יותר. הליווי הייחודי שלנו מושתת על כבוד והבנה כי המתמודד הוא ה"שחקן" המרכזי בשירות לצד ההבנה אודות ייחודיותה של הקהילה המדגישה את יחסי הגומלין בין הפרט והקהילה. אנו רואים את היתרון שיש ליוצאי אותה תרבות בבואם להעניק טיפול רגיש תרבות מותאם, נכון ומכוון במדויק לצרכיו של המטופל בבריאות הנפש, אך גם את האתגר העומד בפניו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן